LOGOPEDIA

Zajęcia logopedyczne prowadzi

mgr Dorota Kamińska

Terapią objęte są wszystkie dzieci, które potrzebują zajęć logopedycznych.

Zajęcia odbywają się:

w poniedziałki 8:00 - 16:00

wtorki 8:00 - 16:00

środy 8:00 14:00

Czas trwania zajęć: ok. 20 min.

Celem terapii logopedycznejjest profilaktyka zaburzeń mowy oraz wspomaganie rozwoju komunikacji językowej.

Do zadań logopedy w przedszkolu należy:

1.       Przeprowadzenie badań przesiewowych, diagnozowanie dzieci pod kątem wad wymowy i zaburzeń mowy.

2.     Objęcie terapią dzieci, które wymagają pomocy logopedycznej.

3.     Współpraca z Rodzicami i innymi nauczycielami, prowadzenie dokumentacji logopedycznej.

Etapy terapii logopedycznej:

1.       Diagnoza logopedyczna.

2.     Ćwiczenia przygotowujące do wywoływania zaburzonych głosek.

a.     Ćwiczenia oddechowe.

b.    Ćwiczenia narządów artykulacyjnych: języka, warg, podniebienia miękkiego, żuchwy.

c.     Ćwiczenia fonacyjne.

3.     Ćwiczenia właściwe z zakresu korekcji wad wymowy.

a.     Wywołanie głoski w izolacji.

b.    Utrwalenie wywoływanej głoski w sylabach, wyrazach (nagłos, śródgłos, wygłos), zdaniach.

c.     Utrwalenie wywoływanej głoski w wierszykach, piosenkach.

d.    Automatyzacja wywoływanej głoski w mowie spontanicznej.

Warto przeczytać!!!

Etapy rozwoju mowy.

Rozwój mowy dziecka od narodzin do 7 roku życia dzielimy na cztery okresy: okres melodii, okres wyrazu, okres zdania i okres swoistej mowy dziecięcej.

OKRES MELODII –od urodzenia do 1r.ż.

Początkowo dziecko komunikuje się z otoczeniem za pomocą krzyku, po którym można rozpoznać jego potrzeby.Około 2-3 miesiąca życia dziecko pojawia się „głużenie”.Głużenie jest odruchem bezwarunkowym. Początkowo dźwięki w głużeniu są niewyraźne. Z czasem można w nim wyróżnić samogłoski, potem spółgłoski.
Około 6 miesiąca życiapojawia się „gaworzenie”.  Jest to zamierzone, świadome powtarzanie dźwięków. Dziecko dzięki nabywaniu takich cech, jak zaostrzenie spostrzegawczości, zwiększenie uwagi, bardziej pewna pamięć, naśladuje teraz dźwięki, które wydało przypadkowo wskutek ustawicznego ruchu różnych narządów mownych oraz dźwięki, których brzmienie uchwyciło z otoczenia. W gaworzeniu słyszymy sylaby (np.: ma - ma, la - la, ba - ba , ta - ta). Około 12 miesiąca życia dziecko zaczyna rozumieć, co do niego mówimy, reaguje na swoje imię, jest w stanie zrozumieć więcej niż samo potrafi powiedzieć. Pojawiają się pierwsze wyrazy wypowiadane ze zrozumieniem.

OKRES WYRAZU - od 1 do 2roku życia

Maluch rozumie o wiele więcej słów, wyrażeń i zdań, niż jest w stanie samodzielnie wypowiedzieć. W słowniku dziecka pojawiają się samogłoski, takie jak: a, u, i, e, zazwyczaj oraz spółgłoski: p, b, m, t, d, n, ś, ć. Pojawiają się też onomatopeje, np. mu, chał-chał, miał, itp. Pojawiają się wyrazy takie jak: mama, tata, papa, papu. Dziecko początkowo upraszcza budowę słów wymawiając pierwszą sylabę lub końcówkę wyrazu, np. miś-mi, daj-da itp. Między 14-15 miesiącem życia dziecka, następuje rozkwit wymawianych przez dziecko pojedynczych wyrazów. Jest to spowodowane burzliwym rozwojem ruchowym, jak i umysłowym dziecka.

OKRES ZDANIA – od 2 do 3 roku życia

Między 2 a 3 rokiem życia następuje rozkwit mowy dziecka. Dziecko zaczyna budować zdania, początkowo są to zdania proste, które są złożone z dwóch, trzech wyrazów, następnie przechodzi w wypowiedzi dłuższe, cztero - pięcio wyrazowe. Pierwsze zdania są twierdzące, a następnie pojawiają się zdania pytające i rozkazujące. Dziecko używa przede wszystkim rzeczowników, czasowniki początkowo używane są w formie bezokolicznika. W tym okresie dziecko wypowiada prawidłowo spółgłoski: p, b, m, f, w, k, g, h, t, d, n, l, oraz samogłoski ustne: a, o, u, e, y, i, a, czasem nosowe: ą, ę. Pod konie tego okresu pojawia się: s, z, c, dz, które wcześniej było zastępowane przez dziecko: ś, ź, ć, dź.

OKRES SWOISTEJ MOWY DZIECIĘCEJ – od 3 do 7 roku życia

Dziecko 3 letnie, potrafi porozumieć się z otoczeniem, jego mowa jest już w pewnym stopniu ukształtowana, jednak jej rozwój odbywa się w dalszym ciągu i często pojawiają się błędy. Dziecko trzyletnie powinno już wymawiać wszystkie samogłoski ustne i nosowe, spółgłoski: p, b, m, f, w, ś, ź, ć, dź, ń, k, g, h, t, t, d, n, l, ł, j. Pojawiają się również głoski takie jak: s, z, c, dz. Dziecko już umie wypowiadać większość z tych głosek poprawnie w izolacji, a w mowie potocznej zastępuje je zaś głoskami łatwiejszymi.

Dziecko zmiękcza głoski: s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż na głoski: ś, ź, ć, dź.
Dziecko 4 letnie, potrafi już mówić o przeszłości i przyszłości. Zadaje mnóstwo pytań. Rozumie i wykonuje nasze polecenia. Utrwalają się głoski s, z, c, dz, głoski sz, ż, cz, dż dziecko może zamieniać na s, z, c, dz . Może pojawić się tzw. hiperpoprawność związana z opanowaniem nowych, trudnych głosek np. zastępowanie głosek s, z, c, dz, przez sz, ż, cz, dż - np.: szala, szerek,

Dziecko 5 letnie, mowa dziecka w tym wieku powinna być zrozumiał. Wypowiedzi dziecka przyjmują formę realizacji wielozdaniowej. W swoich wypowiedziach powinno uwzględniać kolejność zdarzeń i zależności przyczynowo skutkowe. Powinno wymawiać głoskisz, ż, cz, dż, choć w mowie potocznej mogą wciąż być zastępowane przez s, z, c, dz;

Dziecko 6 letnie, powinno już prawidłowo wymawiać wszystkie głoski, oraz powinno mieć opanowane mówienie. Ustalenie się wymowy powinno być zakończone ostatecznie do 6r.ż.

Rozwój mowy jednak nie u wszystkich dzieci przebiega jednakowo: u jednych szybciej, i te dzieci zaczynają mówić wcześniej, u innych zaś wolniej. Stopień rozwoju mowy zależy od różnych czynników, m.in. od ogólnej sprawności narządów artykulacyjnych, poziomu percepcji słuchowej, ogólnego rozwoju intelektualnego.