.

Rozwój przedszkola

Rozwój przedszkola w Kołbieli.

Dzień 13 września 2014 r. to ważna data w życiu naszego przedszkola, ponieważ właśnie w tym dniu nastąpiło Uroczyste Otwarcie Nowego Budynku Przedszkola.

Placówka jest na miarę XXI wieku. Jest i będzie wizytówką naszej Gminy.

Stworzone warunki pozwolą naszym dzieciom poszerzać umiejętności, rozwijać zainteresowania i z wiarą patrzeć w przyszłość.

Wróćmy na chwilę pamięcią do czasów wcześniejszych, kiedy to My byliśmy w wieku przedszkolnym.

Wtedy przedszkole mieściło się w małym drewnianym budynku przy ulicy Rynek 3.

Z opowieści mieszkańców Kołbieli wynika, że funkcjonowało od 1960 r. Lokal był nieprzystosowany do prowadzenia placówki przedszkolnej. W budynku mieściły się dwie niewielkie sale do pracy z dziećmi, zaplecze kuchenne, szatnia i pomieszczenia wydzielone do mycia rąk. Czynności fizjologiczne załatwiane były na zewnątrz budynku.

Było to przedszkole dwuoddziałowe liczące około 50 osób. Dzieci przebywały w grupach łączonych: 3-4 latków i 5-6 latków.

Opiekę nad nimi sprawowały dwie nauczycielki, jedna z nich pełniła również funkcję kierownika placówki. Dodatkową obsługę stanowiła kucharka, pomoc kucharki, intendentka i woźna.

Do przedszkola uczęszczały dzieci tylko z Kołbieli.

Wyposażenie placówki zarówno w zabawki, jak i pomoce dydaktyczne było bardzo ubogie ze względu na braki finansowe, dlatego też większość pomocy dydaktycznych nauczycielki wykonywały we własnym zakresie bądź przy współpracy rodziców.

Mimo tak skromnych warunków, nauczycielki zapewniały pełny rozwój dziecka.

W kolejnych latach do przedszkola zgłaszało się coraz więcej dzieci, gdyż wraz z rozbudową Kołbieli, przybywało coraz więcej młodych małżeństw, poza tym mieszkańcy okolicznych wiosek również starali się, aby ich dzieci uczęszczały do przedszkola.

W związku z powyższym Rada Gminy Kołbiel podjęła decyzję o budowie nowego przedszkola. Tempo prac było niezmiernie szybkie, gdyż w przeciągu dwóch lat wybudowano obiekt przedszkolny, który 1 marca 1978 roku został oddany do użytku. Znajdował się on przy ulicy Szkolnej. Otoczony był dużym placem zabaw. Był to budynek parterowy spełniający wymogi obiektu przedszkolnego.

W budynku przedszkola znajdowało się już: 5 sal do zajęć dla dzieci, kuchnia i zmywalnia, zaplecze kuchenne, 3 łazienki, szatnia, gabinet dyrektora, pokój nauczyciela, biblioteka, pokój intendentki, piwnica.

Jak widać, kolejne przedszkole w niczym nie mogło być porównywalne z warunkami panującymi w starym przedszkolu.

Wzrosła również ilość miejsc do 75 osób. Do przedszkola uczęszczały dzieci z terenu Kołbieli, ale także z okolicznych miejscowości gminnych tj. Lubic, Sufczyna, Woli Sufczyńskiej, Radachówki, Gozdu, Bociana, Borkowa, Starej Wsi, Sępochowa, Rudna i Antoninka. Mimo, że przedszkole pracowało w nowym budynku, problemów nie brakowało. Część pomieszczeń przedszkolnych użytkowała szkoła. Nie było oddzielnego bloku żywieniowego. Posiłki przygotowywane były       w kuchni szkolnej i przenoszone w termosach do przedszkola. Poprawiło się natomiast wyposażenie w sprzęty dla dzieci,       a także w zabawki i pomoce dydaktyczne.

Rok 1995 przyniósł wiele zmian. W przedszkolu powstał samodzielny blok żywieniowy przystosowany do wymagań przedszkolnych. Salę, którą użytkowała szkoła podzielono na dwie mniejsze. Zwiększyła się liczba grup z czterech do pięciu. Liczba miejsc w przedszkolu wzrosła do 125 osób, jednak ze względu na panujący niż demograficzny i ogromne bezrobocie     w przedszkolu nie było przepełnienia, wolne miejsca czekały na małych milusińskich.

Przedszkole w tych latach pełniło także inną, równie ważną funkcję dla społeczności lokalnej. Było wykorzystywane jako lokal wyborczy i miejsce do organizowania półkolonii dla dzieci.

Na wygląd przedszkola miał wpływ stan budżetu gminy, który z biegiem lat stopniowo wzrastał. Nie można pominąć wkładu nauczycieli  i społeczności lokalnej, która czynnie angażowała się w zagospodarowanie pomieszczeń przedszkolnych.

Kolejne lata, to lata wielu reform systemu oświaty. Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego,obok 6 latków obejmują również 5 latki, a 4 latki zyskują prawo uczęszczania do przedszkola.

W budynku brakuje miejsc dla dzieci młodszych, dlatego dzieci 6 letnie, a następnie większość 5 latków spełnia swój obowiązek szkolny w nowej części Szkoły Podstawowej  w Kołbieli.

Jednak do przedszkola zgłaszanych jest coraz więcej dzieci 3 i 4 letnich z całej gminy Kołbiel, a  budynek przedszkola mimo remontów domaga się coraz większych nakładów finansowych.

Wtedy przez Radę Gminy Kołbiel zostaje podjęta bardzo odważna, ale dobra decyzja o budowie nowego obiektu.

Dzieje się to w 2012 roku, aby w lipcu 2013 rozpoczęły się pierwsze prace.

Przedszkole przygotowane jest na przyjęcie 150 dzieci. Znajduje się w nim: 6 sal zajęć, sala widowiskowa, 12 łazienek, pokój intendenta, pokój socjalny, gabinet dyrektora, pokój dla nauczycieli, gabinet logopedy, kuchenka socjalna, zaplecze kuchenne, które składa się z kuchni, 7 magazynów oraz zmywalni.

A budowa trwała niecały rok.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wykaz nauczycieli pracujących w przedszkolu w Kołbieli w latach1960 – 2016

26.

Edyta Bocian

nauczyciel

Źródło: Opracowanie własne na podstawie wywiadu przeprowadzonego z dyrektorem Panią Krystyną Waśniewską pracującą w latach 1960/1989            i według teczek akt osobowych.