Dla rodziców

Programy, akcje, projekty w roku szkolnym 2023/2024

 

"WITAMINKI" - projekt edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe. Chcemy kształtować u dzieci już od najmłodszych lat kulturę spożywania zdrowych posiłków, w których będą królowały warzywa. W ramach realizacji projektu będziemy podejmować różnorodne aktywności promujące zdrowe nawyki. Cele projektu : promowanie zdrowych nawyków żywieniowych; • zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa; • stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków; • oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi; • wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków i robienia prostych potraw według przepisów kulinarnych. W projekcie bieże udział grupa "Tygryski" - koordynator p. Paulina Kopka

Klub Mleczaka - ogólnopolski program edukacji zdrowotnej z zakresu higieny jamy ustnej, który ma na celu zapoznanie dzieci z zasadami dbania o jamę ustną, a przede wszystkim wpojenie nawyku mycia zębów rano i wieczorem. Dzieci dowiedzą się także , jakie peodukty spożywać , żeby mieć zdrowe zęby , a także czego się wystrzegać. Program uatrakcyjniają ciekawe materiały dydaktyczne. Program ten realizują grupy: Słoneczka,  Tygryski i Stokrotki. Program rozpoczyna się od 15.10.2023 r. 

II Ogólnopolski projekt edukacyjny "Z Kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji"- cele projektu do osiągnięcia przez dzieci: kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania oraz rozróżniania emocji, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami, kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów, kształtowanie postaw prospołecznych, pobudzenie poczucia własnej wartości, kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji- podstawowy kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023, wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci- podstawowy kierunek realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023. Koordynator projektu w placówce pani Karina Sosnowska 


Akcja "Dzieci Uczą Rodziców" Już po raz piąty Gminne Przedszkole w Kołbieli dołączyło do Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej Dzieci Uczą Rodziców organizowanej przez Fundację Centrum Rozwoju Lokalnego pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Główny cel akcji to zachęcanie rodziców do zwiększenia ilości czasu poświęconego na wspólną naukę z dziećmi.
Tematyka lekcji: bezpieczeństwo (w wielu wymiarach), ekologia i ochrona środowiska, zdrowy i aktywny tryb życia, geografia świata, symbole narodowe, prehistoria (dinozaury), matematyka, astronomia (kosmos, układ słoneczny, człowiek w kosmosie).
Koordynatorem akcji jest nauczyciel Justyna Majchrzyk.

"Cała Polska czyta dzieciom" - to kampania społeczna , która ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom, jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania wszechstronnego rozwoju dziecka.  Koordynatorem akcji w placówce jest Wioleta Zatońska 

"Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy" II EDYCJA - projekt edukacyjny dla przedszkolaków , biorą w nim udział nasze 4-latki. Celem programu jest ułatwienie najmłodszym dzieciom adaptacji w przedszkolu, odnalezienia swojego miejsca w grupie rówieśniczej. Dzieci poznają rytm całościowego pobyty w przedszkolu, doskonałą swoje umiejętności w zakresie samoobsługi, uczą się współdziałania w grupie społecznej ćwiczy swoje kompetencje interpersonalne  i uczestniczy w różnorodnych formach zabaw edukacyjnych. koordynatorem akcji w przedszkolu są Ewelina Zielińska i Agnieszka Anusz

"Bajki Pomagajki" - ogólnopolski projekt edukacyjno - czytelniczy prowadzony w grupie "Motylki" przez Ewelinę Zielińską. Projekt "Bajki-pomagajki" jest zgodny z aktualny kierunkiem polityki oświatowej: wspomaganie wychowawczej roli Rodziny. Głównym założeniem projektu jest czytanie bajek terapeutycznych. Celem bajkoterapii jest ochrona i wzmacnianie rozwoju psychicznego dziecka.Bajkoterapia to przede wszytskim budowanie poczucia własnej wartości i pewności siebie, oswojenie z róż ego rodzaju sytuacjami w życiu dzieci, nabywanie umiejętności nazywania przeżywanych emocji oraz kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami. 

"Paczuszka dla maluszka" - akcja charytatywna z okazji Świąt Bożego Narodzenia, jest to akcja polegająca na zbieraniu konkretnego pakietu rzeczy dla najmłodszych i potrzebujacych dzieci z wybranej placówki. W tym, jak i w zeszłym roku nasze przedszkole wspiera poprzez swoją zbiórkę Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku. Koorynatorzy akcji w placówce: Paulina Kopka,  Dorota Kąkolewska 

"Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka" -  20 listopada to wyjątkowy dzień - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka mają szczególny przekaz. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Przeciwdziałamy dyskryminacji i głośno mówimy o tolerancji. Integrujemy się z naszymi kolegami i koleżankami z Ukrainy , którzy dołączyli do polskich przedszkoli i szkół i towrzą z nami społeczność. Uczymy się o tym co nas różni, a co łączy. Różnorodność jest wspaniała! 

"Czyściochowa Akademia" - W bieżącym roku szkolnym dzieci z grup ,,BIEDRONKI " oraz ,,Misie " wraz z wychowawcami, dołączyły do programu edukacyjnego : CZYSCIOCHOWA AKADEMIA organizowanym przez ROSSMANN.  Udział w programie, dzięki atrakcyjnym grom i zabawom pozwoli wśród najmłodszych kształtować dobre nawyki higieniczne.

"GÓRA GROSZA" - Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.
Głównym obszarem wsparcia jest:
a) pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej
b) pomoc dla instytucjonalnej pieczy zastępczej
c) usamodzielnianej młodzieży z pieczy zastępczej
d) programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych
e) programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia
f) lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.
 Koordynator p. Justyna Majchrzyk

"30 Akcja Sprzątania Świata Łączy ludzi" Dzieci z grupy Stokrotki, Tygryski i Żyrafki po raz kolejny wzięły udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Sprzątanie świata” organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. W roku jubileuszowym zapraszamy każdego do poznania tej wyjątkowej mocy Akcji Sprzątanie świata. Mocy, która łączy nas z naturą i ze sobą nawzajem. Niech nasze tegoroczne sprzątania będą tego odzwierciedleniem. Zaprośmy do udziału swoje rodziny, przyjaciół, znajomych, koleżanki i kolegów z przedszkola i połączmy się w społeczność tworzącą Wolontariuszy NASZEJ ZIEMI. Koordynator akcji: Justyna Majchrzyk.

II edycji „Konkursu popularyzującego wiedzę o gospodarce o obiegu zamkniętym Ekocyrkularni"Dzieci z grupy Stokrotki i Tygryski po raz drugi wezmą udział w wyżej wymienionym konkursie. Celem Konkursu jest m.in. promowanie gospodarki cyrkularnej (obiegu zamkniętego) oraz ukazanie i docenienie pomysłowych i oryginalnych pozalekcyjnych aktywności szkół, przedszkoli i nauczycieli z województwa mazowieckiego w tym zakresie. Pomimo, że tematyka wydaje się trudna i specjalistyczna, to dotyczy zagadnień i aktywności, które otaczają każdego z nas i są z pewnością realizowane w przedszkolach i szkołach.  Koordynatorzy konkursu: J. Majchrzyk, P. Kopka

PROGRAM CZYTELNICZY „KSIĄŻKA-PRZYJACIEL NA KAŻDĄ PORĘ ROKU”
OPRACOOWANY PRZEZ PANIĄ BOGUSŁAWĘ RYFKĘ.

Głównym celem programu jest wspieranie i rozwój czytelnictwa wśród dzieci oraz

kształtowanie nawyków czytelniczych. Książka pełni niezwykle ważną rolę w życiu
człowieka. Codzienne czytanie już od najmłodszych lat zaspakaja wszystkie emocjonalne
potrzeby dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Czytanie
dzieciom książek to najlepsza metoda uczenia dzieci wartości moralnych i budowania
właściwych relacji z  innymi. Dlatego czytajmy dzieciom w domu i w przedszkolu każdego
dnia!

Projekt edukacyjny „Bajkowa wyprawa” to zaproszenie dzieci do świata bajek klasycznych
np. „Trzy świnki”, „Syrenka”, „Pinokio” . „Bajkowa wyprawa” to ogólnopolski projekt
edukacyjny, którego zadaniem jest rozbudzanie zainteresowań dzieci literaturą klasyczną,

upowszechnianie czytelnictwa, a także kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę,
dobro i piękno. To  zaproszenie do poznawania postaci, postaw, przygód bajkowych
bohaterów. Udział w  projekcie pozwoli dzieciom uczestniczyć w różnorodnych
aktywnościach związanych z  bajkami osadzonych w podstawie programowej i priorytetach
MEiN. Projekt  realizuje Pani Boguslawa Ryfka w grupie „Stokrotki”.

Program Edukacji Regionalnej - "Nasza Mała Ojczyzna - Kołbielszczyzna" - program własny Pauliny Kopki

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego zobowiązuje nauczycieli do realizacji w codziennej pracy z dziećmi treści regionalnych odnoszących się do własnego miasta, regionu, ojczyzny. Program zakłada zapoznanie dzieci z tradycjami regionu kołbielskiego, najważniejszymi jego elementami, poznanie ciekawych i ważnych dla Kołbielszczyzny mieszkańców. Zainteresowanie literaturą dotyczącą regionu, a także albumami ze zdjęciami z dawnego okresu. Dzieci będą miały okazję oglądać zdjęcia, filmiki z występów Kół Gospodyń z terenu gminy Kołbiel, poznają specyfikę kołbielskiego wesela, a także będą miały możliwość założenia prawdziwego stroju kołbielskiego. Zapoznając dzieci z regionem nie można zapomnieć o otaczającej nas przyrodzie, która jest jego częścią. Zawarte w programie treści dotyczą też włączania dzieci w życie społeczności lokalnej. Treści programowe zostały podzielone na cztery główne obszary wzajemnie się przenikające:

1. KOŁBIELSZCZYZNA

2. KULTYWOWANIE TRADYCJI I ZWYCZAJÓW

SPRINTEM DO MARATONU X Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków
START 6 maja | META 7 czerwca 2024 r. 
Celem projektu jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu.

Realizując projekt SPRINTEM DO MARATONU, wiedz, że:

  • przyczyniasz się do popularyzowania biegów wśród dzieci;

  • zachęcasz do zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu, w tym czasu na świeżym powietrzu;

  • wyrównujesz szansę wszystkich dzieci na wyrabianie nawyków podejmowania w życiu dorosłym aktywności fizycznej;

  • kształtujesz społeczeństwo zdrowe i świadome wpływu aktywności fizycznej na zdrowie człowieka – nie tylko fizyczne, ale i psychiczne.

Koordynator projektu: Justyna Majchrzyk

Zbiórka korków dla schroniska w Celestynowie 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Konkursy organizowane na terenie przedszkola w roku szkolnym 2023/2024

1. Konkurs plastyczny "Idzie lasem Pani Jesień"

Termin: październik 

Organizatorzy: A. Gryc, M. Zawada-Syga, A. Anusz

2. Konkurs muzyczno-wokalny "Zima w piosence" 

Termin: styczeń

Organizatorzy: J. Majchrzyk, P. Kopka, E. Zielińska

3. Turmiej matematyczny 

Termin: luty 

Organizatorzy: M. Szaniawska- Szopa, B. Ryfka

4. Konkurs fotograficzny "Wiosna w obiektywie"

Termin: kwiecień/maj

Organizatorzy: D. Kąkolewska, M. Budyta, W. Zatońska

5. Konkurs plastyczny "Moja rodzina" 

Termin: maj/ czerwiec

Organizatorzy: M. Szaniawska - Szopa, K. Sosnowska  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

  • Gminne Przedszkole
    ul.Szkolna 8
    05-340 Kolbiel
  • 25 757 31 82

Galeria zdjęć