RELIGIA

Nauczanie religii  w przedszkolu odbywa się dwa razy w tygodniu. Zajęcia w najstarszej grupie trwają 30 min., a w grupach młodszych 15 min.

Zajęcia prowadzi Pani dr Zofia Macios

Program nauczania religii odwołuje się przede wszystkim do wychowania religijnego podejmowanego w środowisku rodzinnym, uzupełnia je i utrwala. I w domu i w przedszkolu wychowanie religijne jest ściśle połączone z wychowaniem ogólnym, ponieważ pierwsze lata życia są decydującymi chwilami dla kształtowania osobowości i religijności człowieka. Cele katechetyczne dla dzieci trzy-, cztero- i pięcioletnich to m. in.:

• wspólne odkrywanie piękna przyrody i  świata oraz Boga jako jego Dawcy,
  • kształtowanie postawy wdzięczności Bogu za Jego dary,
  • poznawanie podstawowych znaków religijnych i prostych formuł modlitewnych,
  • odkrywanie Pisma Świętego jako wyjątkowej księgi,
  • poznawanie prawdy o życiu Jezusa na ziemi i Jego pomocy ludziom,
  • kształtowanie postawy miłości wobec innych ludzi i wrażliwości na cierpienie,
  • doskonalenie umiejętności wyrażania miłości i szacunku do rodziców i starszych.

Dziecko kończące katechizację w przedszkolu stara się być uczniem Jezusa we wszystkich sytuacjach codziennego życia: szanuje starszych, biednych, chorych i cierpiących. Rozróżnia przykłady dobrego i złego zachowania, rozpoznaje podstawowe znaki religijne (krzyż, Pismo Święte, różaniec, obrazy religijne), opowiada własnymi słowami poznane historie biblijne (o narodzeniu Jezusa, odnalezieniu w świątyni, uciszeniu burzy i dźwiganiu krzyża). Potrafi wykonać znak krzyża, zna proste formuły modlitewne, a wśród wypowiadanych modlitw rozpoznaje modlitwę Ojcze Nasz i Zdrowaś Maryjo.  Katechizacja w przedszkolu ma na celu rozbudzić zainteresowanieodkrywaniem tajemnicy Boga, uczyć okazywania Mu wdzięczności, dziękczynienia, czci i posłuszeństwa. Przeżywanie roku liturgicznego w rodzinie i w przedszkolu ma prowadzić dziecko do spotkania z Chrystusem we  Mszy Świętej.