JĘZYK ANGIELSKI

Język angielski odbwa się w naszym przedszkolu 2 razy w tygodniu w poniedziałki i czwartki.

Dzieci z grup 3 i 4 latków mają zajęcia przez 15 min., a dzieci 5 - letnie 30 min.

Zajęcia prowadzi pani mgr Wioleta Zatońska.

Zabawa jest fajna, ale jest też pełna ukrytych znaczeń i bardzo złożona. (…) Część procesu uczenia się po prostu dzieje się sama, towarzysząc naszemu życiu, lecz inna część zachodzi poprzez zabawę.(...) Zabawa jest ważna nie dlatego, że dzieci poświęcają na nią tak wiele czasu, ale dlatego, że nawet najzwyklejsza składa się z wielu warstw znaczeń.

Lawrence Cohen

Głównym celem nauczania języka angielskiego w wieku przedszkolnym jest przede wszystkim osłuchanie się dziecka z językiem obcym oraz zachęcanie go i motywowanie do ustnych wypowiedzi w języku obcym. Poza tym należy stwarzać sytuacje sprzyjające odkrywaniu świata - dziecko ma stawać się „małym odkrywcą”. Ważne jest także wykorzystywanie naturalnych predyspozycji najmłodszych do rozwijania umiejętności językowych. Wiodącymi umiejętnościami językowymi, na które będą rozwijane to słuchanie i rozumienie mowy, a także znajomość słownictwa.

Celem nauczania języka angielskiego jest również wspieranie rozwoju kompetencji komunikacyjnej dziecka, wdrażanie go do pracy w grupie, rozwijanie jego wrażliwości, zdolności twórczych, a także umacnianie wiary we własne siły i możliwości.

Wczesny kontakt z językiem obcym daje dziecku szansę aby osiągnąć w przyszłości dwujęzyczność. Dzieje się tak, gdyż w tym wieku umysł dziecka jest bardzo chłonny, a narząd mowy plastyczny i zdolny do bezbłędnego odtwarzania obcych słów. Poza tym dzieci nie mają lęku przed popełnianiem błędów, mówienie w języku obcym może sprawiać im przyjemność.

Nauka języka na tym etapie edukacji odbywa się głównie poprzez uczestnictwo w zabawie oraz wykorzystywanie naturalnej aktywności poznawczej dziecka. Główny nacisk kładzie się na sprawność rozumienia, ale ważne jest również zachęcanie dzieci do wypowiedzi ustnych w języku obcym (sprawność mówienia) i odbywa się to bez przymusu czy jakiegokolwiek stresu. Z kolei rozwijanie sprawności gramatycznej i słownictwa odbywa się bez formalnych reguł gramatycznych, a poprzez naukę rymowanek, piosenek i zabawę.